Pracowity Czwartek: 01.12.2022
Och.. jak my lubimy te czwartki: ręce pełne pracy, a głowy pełne pomysłów.. Na jutro zaprosiliśmy rodziny, a więc naszych pierwszych projektowych gości. Chcemy zaprezentować, czego się nauczyliśmy przez te kilka tygodni oraz kto w tym roku zorganizuje święta w domu! Jesteśmy dumni, ze swojej pracy i postępów w organizacji „uroczystych piątków”. W związku z tym, że oficjalnie rozpoczęliśmy odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia, nasza Pani Pedagog na dzisiejszych zajęciach pokazała nam jak pięknie, świątecznie nakryć do stołu, gdzie powinna leżeć łyżeczka a gdzie widelczyk do ciasta, jak odpowiednie dobrać kolorystykę serwet oraz dodatków - i najważniejsze zdradziła największą tajemnice – jak uniknąć niezręcznej ciszy przy stole! – ale o tym dowiedzą się tylko, Ci którzy jutro nas odwiedzą. Zostaliśmy dziś pochwaleni, gdyż sposób podawania do stołu mamy już zakodowany w malutkim paluszku, idzie nam to super sprawnie. W ramach treningu kontaktów interpersonalnych ćwiczyliśmy składanie życzeń świątecznych, oraz to, czego w niektórych sytuacjach, mimo najszczerszych intencji, raczej nie powinno się mówić na głos. Kuchnia też dziś pracowała na najwyższych obrotach a przepis na dziś to najlepsza szarlotka w województwie świętokrzyskim, którą przygotowaliśmy pod czujnym okiem naszych Pań Terapeutek.
Przepis na SZARLOTKĘ:
SKŁADNIKI NA CIASTO:
3 szklanki mąki pszennej
5 łyżek cukru
1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g)
2 jajka
350 g zimnego masła (pokrojonego w większą kostkę)
2,5 łyżeczki proszku do oieczenia
SKŁADNIKI NA NADZIENIE:
2 łyżeczki masła
2 kg jabłek
3 - 4 łyżki cukru (do smaku)
3 łyżeczki cynamonu (do smaku)
plus cukier puder do posypania
WYKONANIE:
Ciasto zagnieć i wsadź do lodówki na czas przygotowywania nadzienia. Umyte jabłka obierz ze skórki, przekrój na pół i usuń gniazda nasienne. Zetrzyj na tarce, dodaj cynamon posyp cukrem. Wyjmij ciasto z lodówki podziel na dwie części. Rozwałkuj wyłóż na blachę. Odciśnij delikatnie sok z jabłek wyłóż na ciasto, na wierzch rozwałkuj i wyłóż pozostałe ciasto i nakłuj je widelcem.
Piekarnik nagrzej do temperatury 180 stopni C.
Blachę o wymiarach 36 x 25 cm posmaruj cienko masłem i wyłóż papierem do pieczenia. Piecz ciasto około 55 - 60 minut, do tzw. suchego patyczka, aż ładnie się zrumieni.
Gotowe ciasto pozostaw do całkowitego ostygnięcia, po czym posyp je cukrem pudrem. Smacznego!
Uroczysty piątek 02.12.2022
Na początek dnia szybkie przygotowanie, stoły, zastawa, sprzątanie – tak szybko i sprawnie, ze sami zdążyliśmy wypić „szybką kawkę”. Niestety im bliżej spotkania, tym większy stres- w końcu dziś pokażemy naszym najbliższym swoje postępy. Nasza Pani Pedagog z Panią Psycholog widząc nasze emocje postanowiły przeprowadzić nam szybki trening relaksacyjny. - I wiecie co? Pomogło. A goście w progu, po powitaniach gdy wszyscy zasiedli do stołu i każdy dostał najpyszniejszą kawę i herbatę – nasza Pani Psycholog zaczęła swoją prelekcję na temat: „ Trudności rodzin osób z niepełnosprawnościami – problemy, stereotypy, uprzedzenia”. Nasi goście zgodzili się z nami, że rodziny osób z niepełnosprawnością to bohaterzy. Siła jaką przejawiają nad godzeniem ciągu życia codziennego wraz z opieką nad osobą z niepełnosprawnością intelektualną czy fizyczną jest więcej niż ogromna. Wszyscy zgodziliśmy się, że wcześniej te rodziny, były dyskryminowane i izolowane od społeczeństwa, często uważane za roszczeniowe, w związku z tym częściej decydowali się na umieszczenie niepełnosprawnego członka rodziny w placówce, bądź też ukrywali go w domu i zwyczajnie się wstydzili. Na szczęście współcześnie, dzięki poszerzaniu świadomości i wiedzy społeczeństwa uprzedzenia te schodzą na dalszy plan. Powstaje wiele organizacji, które pomagają tym rodzinom, ekonomicznie, emocjonalnie czy chociażby nawet w opiece nad osobą z niepełnosprawnością i choć daleka droga jeszcze przed nami - jest już lepiej. Jesteśmy zgodni do jednego, nieważne czy istnieje rodzina na pokładzie której znajduje się osoba z niepełnosprawnością intelektualną, fizyczną, a czy wszyscy są sprawni – przychodzą gorsze i lepsze dni – najważniejsze jest mieć odskocznie i kogoś bliskiego, kto pomoże nam przetrwać ten czas – dlatego duża prośba nie bądźmy obojętni na innych i pomagajmy, bo czasem wystarczy dobre słowo, mały gest.
W tym miejscu chcielibyśmy zaprosić na ostatnie już otwarte spotkanie z projektu „Ciepła Jesień” współfinansowanego przez PFRON. Odbędzie się ono 6 grudnia 2022. Będzie to dzień otwarty naszego Środowiskowego Dom Samopomocy, dlatego odwiedzić będzie nas można od 8 do 15, będziecie mogli państwo zobaczyć nasz dom, nasze prace i umiejętności nabyte w przeciągu trwania projektu, każdy w tym dniu może liczyć na pyszne ciacho oraz może zakupić przepiękne ozdoby świąteczne. Jak zawsze o godzinie 10:00 odbędzie się prelekcja naszej Pani Psycholog, a tym razem dotyczyć będzie: „Aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami.”
Zapraszamy serdecznie!